Gminna Biblioteka Publiczna w Goszczanowie

Program Dotacyjny "Koalicje dla Niepodległej"

Gminna Biblioteka Publiczna w Goszczanowie

Gminna Biblioteka Publiczna w Goszczanowie we wrześniu zrealizowała projekt z programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej, pn.: „Z książką na rowerze dla  Niepodległej.

W ramach projektu podpisano porozumienia o współpracy z dwoma placówkami oświatowymi na terenie gminy Goszczanów : Szkołą Podstawową w Lipiczu i Szkołą Podstawową w Kaszewie. Dla każdej placówki zorganizowano rajd rowerowy szlakiem powstania styczniowego, które to miało kluczowe znaczenie w walce o Niepodległość. Uczniowie z Lipicza pojechali na rajd 15 września, natomiast uczniowie z Kaszewa 22 września. W obu przypadkach pogoda nam dopisała i bez większych problemów udało się nam pokonać tą 15-kilometrową trasę drogami polnymi i leśnymi. Podczas przystanków w kluczowych miejscach na szlaku powstania, uczniowie poznawali historię stojących tam krzyży i mogił. Wszystko to opowiadał w ciekawy sposób, zaprzyjaźniony z biblioteką, pasjonat historii –  Pan Eugeniusz Wypyszyński. Podziękowania za wspaniałą lekcję w terenie.

Na zakończenie rajdów – nie mogło zabraknąć ogniska i czegoś „na ząb”.

W ramach zadania zorganizowano również spotkania autorskie z autorami książek dla dzieci i młodzieży o tematyce historycznej – Pan Kazimierz Szymeczko zawitał do Kaszewa 20 września, natomiast  Pani Grażyna Bąkiewicz odwiedziła uczniów z Lipicza 27 września. Dla obu tak małych placówek było to ogromne przeżycie – spotkać autora znanych książek u siebie, posłuchać o jego pracy, o fascynacji historią i o ty, jak pisze się książki. Obojga autorów, choć różni styl pisania, łączy jedno – zamiłowanie do historii. Uczniowie
z zaciekawieniem słuchali ich opowieści, czytanych fragmentów książek i chętnie zadawali też pytania.

Podziękowania dla Gminnego Ośrodka Kultury w Goszczanowie pomoc przy organizacji rajdu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej
w Goszczanowie za opiekę medyczną i porządkową.

Dziękuję serdecznie Dyrektorom i nauczycielom z SP w Kaszewie i Lipiczu za pomoc przy organizacji wydarzeń.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022
w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Kolacje dla Niepodległej”